A fogyókúrák két fő problémája:
1. A leadott kilók nagy része izom és nem zsír
Kívülről jól nézel ki, de a vitalitás szempontjából az elengedhetetlen részeidtől szabadultál meg, az izomtól! Ezáltal nem csak az eredménnyel lehetsz elégedetlen, de teljesen tönkre is teheted az anyagcserédet.
2. Az elért fogyás szinte sosem tartós
Az emberek nagy része a fogyókúra után pillanatok alatt újra visszahízza a leadott kilókat, sőt, gyakran többet, mint amennyit eredetileg leadott. A statisztikák szerint ezek a fogyókúrák hosszú távon szinte soha nem működnek, ha tartós zsírveszteség és nem pusztán súlyveszteség a célod.
Miért nem érdemes koplalni!
A kalóriacsökkenés többnyire eleinte látványos eredményeket hoz, de a szervezeted gyorsan adaptálódik, gyorsan hozzászokik az új étrendedhez, ezáltal növeli a zsírfelhalmozó enzimek mennyiségét, csökkenti a zsírégető enzimek mennyiségét és csökkenti az anyagcseréd sebességét.
Kutatások szerint az anyagcsere 20-30%-os arányban lelassul, de drasztikus kalóriamegvonásnál ez akár 50% is lehet! A szervezeted ilyenkor visszafogja a kalória-felhasználást, hogy ne merüljön ki, ami akár súlyos betegségeket von maga után, mivel gyengül az immunrendszered. A szervezeted az anyagcsere lelassításával védekezik az „éhezés” ellen. A lassú anyagcserénél pedig már az alacsony kalória is sok lehet. Ezért van az, hogy a fogyni vágyó hamar eléri azt az állapotot, amikor már alig eszik, és mégsem tud fogyni. És ezért olyan nehéz lefogyni az utolsó kilókat.
Súlycsökkenés vajon egyenlő a zsírcsökkenéssel?
A fogyókúra a legtöbb ember számára a súlycsökkentésről szól. A legtöbb ember azt képzeli, hogy ha fogyni kezd, akkor a zsírpárnáit adja le, hiszen az pont azért van rajta, hogy szűkös időkben fel lehessen használni. A igazság viszont az, hogy a hagyományos fogyókúrák alatt leadott kilók 40-60%-a a „sovány” testrészekből tűnik el, vagyis zsír alatt rejlő izmaidat adod le! Tehát a súlycsökkenés nem egyenlő a zsírcsökkenéssel.
Következményei: A fogyókúra után a rajtad maradó szövetek nagy része zsír lesz. Pont az, amitől megszabadulni szerettél volna. Ráadásul zsírból is a rosszabbik fajta: a belső szervek körül található zsigeri zsír, amely a legtöbb elhízással kapcsolatos betegségért felelős, szemben az úgynevezett bőr alatti zsírral, amely nagyobb részben inkább csak csúnya. Azáltal, hogy a tested nagyobbik része zsír, lassítja az anyagcserédet! Míg 1 kg izom naponta pihenőállapotban is 14-18 kcal-t fogyaszt csak azzal, hogy van, addig 1 kg fityegő zsír ennek csak az egynegyedét! Vagyis minél nagyobb a testzsírszázalékod, annál kevesebb kalóriára van szükséged, így annál kevesebbet kellene enned a testsúlyod megtartásához.
Mint ahogy azt már említettem az izomnak önmagában magas az energiaszükséglete (14-18 kcal / kg izom naponta), vagyis puszta létével növeli az anyagcseréd sebességét, a szervezeted első számú fegyvere az éhezés elleni harcban, az izmok felzabálása. Egyrészről ezzel tehát csökkenti az alapanyagcserét, másrészről viszont energiát nyer belőlük. Sajnos ez a folyamat nem korlátozódik a vázizomzatra, a belső, szervi izmokat sem kíméli, tehát gyengül a szíved és lassul a bélműködés. Ezért szoktak fogyókúra után kellemetlen hasi panaszok jelentkezni.
Miért nem érdemes kalóriás fogyókúrákat előnybe részesíteni!
· mert izmaidat emésztik fel legelőször
· mert a zsírfelhalmozást és gátolják a zsírégetést
· mert csökkentik a pajzsmirigy működését
· mert hihetetlen erejű vágyakozást és éhségérzetet gerjesztenek
· mert elősegítik a jojó effektust
· mert fáradttá, letargikussá és gyengévé tesznek
· mert hizlalnak